1. Gribu palaist *spēles nosaukums* serveri, kā būt?
Pieņemot, ka maršrutētājs izmanto noklusējuma konfigurāciju un internets nāk caur ethernet1 portu, vajadzīgo portu atvēršana ir diezgan vienkārša, taču vispirms jums jāzina kādi porti ir nepieciešami konkrētai programmai un lokālas ierīces adrese uz kuras tā atrodas lokālajā tīklā.
Sākumā ejam uz “IP > DHCP Server” un sadaļā “Leases” atrodam mums nepieciešamo ierīci pēc “Active Host Name” parametra.
Dotajā piemērā mēs redzam iekārtu ar tipisko prieks OS Windows nosaukumu – DESKTOP-HSK7HA2 – mūsu dators uz kuras strādā mums nepieciešama programma. Iegaumējam tās IP adresi un dubultklikšķinam uz viņas un dotajā logā uz pogas “Make Static” lai datora IP adrese nemainītos pēc tās vai visa tīkla restartēšanas. Spiežam OK lai visu saglabātu.
Tālāk ejam uz “IP > Firewall” un sadaļā “NAT” spiežam zilo plusu lai pievienotu mums nepieciešamo konfigurāciju.
Dotajā piemērā mēs mēģināsim atvert portu TCP 25565, kas tiek izmantots Minecraft Java serverim. Lai to izdarītu ieiesim sadaļā “General” un mainam šādus iestātījumus:
Chain – parametrs, kas nosaka kādā virzienā ies mums nepieciešamais programmas trafiks, izvēlamies “dstnat” – trafiks iet no ārējā tīkla uz mūsu lokālo tīklu caur NAT.
Protocol – nosaka mūsu programmas TCP/IP trafika protokolu caur kuru ies mūsu trafiks, izvēlamies “6 (tcp)”
Dst. Port – mūsu porta vērtība, caur kuru ies mūsu programmai nepieciešamais trafiks, rakstam iekšā 25565.
In. Interface – ārējais interfeiss, no kura ies mūsu programmai nepieciešamais trafiks, meklējam “ether1” vai citu no kurienes mēs dabūjam savu interneta pieslēgumu.
Tagad ejam uz sadaļu “Action” tajā pašā logā, kur mēs nosakam kas notiks ar mūsu ienākošo trafiku lokālajā tīklā, mainam šadus parametrus:
Action – izvēlamies “dst-nat”, kas nosaka ka mūsu ienākošais trafiks būs nosūtīts uz nepieciešamo mums adresi un portu lokālajā tīkla.
To Addresses – mūsu ierīces IP adrese, kuru mēs iegaumējam sākumā un kur strādā mūsu nepieciešamā programma.
To Ports – porta vērtība kuru izmanto programma uz mūsu ierīces, ievadam 25565.
Spiežam OK lai saglabāt un pielietot mūsu konfigurāciju. Tagad mūsu serverim atvērta piekļuve no ārējā tīkla.
2. Gribu izmantot savus DNS serverus priekš ierīcēm lokālajā tīklā, kā būt?
Ja ir jebkādas problēmas ar tiem DNS serveriem kas piedāvā interneta provaideris vai arī gribās izmantot savējos, tad tos nav pārāk grūti nomainīt uz jebkuriem savējiem. Viena priekšrocība Mikrotik rūtieriem ir ka viņus var nokonfigurēt lai viņi lokāli uz kādu laiku saglabāja nesen saņemtos DNS servera datus lai nodrošinātu ātrāku atkārtoto piekļuvi nākotnē.
Ejam uz “IP > DHCP Client”, sadaļā “DHCP Client” dubulklikšķinam uz konfigurāciju ar interfeisu no kurienes mēs saņemam internetu un noņemam bultiņu uz parametra “Use Peer DNS” lai vairs neizmantot DNS servera adrese, kurus piedāvā interneta provaideris, spežam OK.
Tagad ejam uz “IP > DHCP Server” un sadaļā “Networks” dubultklikšķinam uz mūsu izmantoto lokālā tīkla DHCP servera konfigurācijas un laukā “DNS Servers” ievadam mūsu rūtera (!) lokālo IP adresi, spiežam OK
Un beidzot “IP > DNS” sadaļā laukā “Servers” ievadam mums nepieciešamos DNS serveru adreses un spiežam OK.
Ja viss strādā, tad dotajā logā saglabājot iestātījumus ar pogu OK nospiežot uz pogas “Cache” pēc rūtera restartēšanas mēs sāksim redzēt jaunus DNS ierakstus.
3. Kā saglabāt un pieletot manas ierīces pilnu konfigurāciju?
Priekš dotās darbības jāpalaiž termināls caur punktu “New Terminal”
Lai saglabātu mūsu ierīces konfigurāciju ievadam doto komandu:
export file=”konfigurācijas nosaukums”.rsc
Kur “konfigurācijas nosakumus” var būt jebkur konfigurācijas faila nosaukums ar latīnas alfavita burtiem, un spiežam Enter. Mūsu saglabātais konfigurācijas fails būs pieejams sadaļā “Files”, kur to varēs saglabāt uz jūsu datora ar labo klikšķi nospiežot uz tā un izvēloties “Download”.
SVARĪGI – saglabājot jūsu ierīces konfigurācijupēc drošības nolūkiem netiek saglabāta tās parole, to vajadzēs manuāli ievadit ieiejot punktā “System > Password”. Dotais fails paliek rūtera atmiņa arī pēc tā konfigurācijas atiestātīšanas.
Lai pieloetot jau esošo konfigurācijas failu vajadzēs izmantot komandu:
import file=”konfigurācijas nosaukums”.rsc
4. Kā atjaunot rūteri ja nav pieejams internets?
Ja maršrutētājam nav piekļuves internetam un uz datora ir pieejams nepieciešamais .npk fails lai ierīces jaunināšanai, to var viegli izdarīt augšupielādējot failu ierīces saknes direktorijā, izmantojot sadaļas “Files” pogu “Upload”, un pēc tam pārstartējiot ierīci, izmantojot pogu “System > Reboot”. Tāpat neaizmirstiet par programmaparatūras jaunināšanu, izmantojot “System> RouterBOARD” pogu “Upgrade”, lai izvairītos no neparedzētām papildus problēmām.